Sponsors

  • Cyklistický oddíl Cyklo TJ Písečná
  • Specialized Concept Store Svorada Brno
  • Cyklo prodejna XCR Svorada Brno
  • Wedos.cz - profesionální hosting pro váš web

Tak jsem se rozhodl vyrazit konečně na ten známý Singltrek pod Smrkem. Určitě jste už slyšeli co to je zač. Protože Rychlebské stezky mám přes kopec, znám je zpaměti a je potřeba vyzkoušet něco nového. Zvlášť když o enduro ježdění píšu bakalářskou práci. Trochu to uspíším a řeknu, že jsem měl původně vyrazit už 11. Akorát jsem po 50km hned za hranicí bouchnul tlumič na autě a tak jsem hodinu a půl nasranej šnečím tempem jel zas dom.[more…]

Naštěstí jsem si mohl půjčit auto od strýce a tak jsem mohl vyrazit o pár dní později, což se ukázalo jako vhodné kvůli počasí. Takže jsem ve čtvrtek ráno naskládal kolo a věci do krátké Felicie, zapnul navigaci v telefonu a nechal se navigovat přes Polsko do Nového města pod Smrkem na Singltrek. Protože jsem z mobilu poslouchal i hudbu a měl zapnutou navigaci, nestíhal se chudák napájet ze zapalovače a 20km před cílem mi chcípla baterka a začalo bloudění :D  Občas jsem navigaci vzkřísil a chytil trochu směr a tak se povedlo na Singltrek dojel kolem 13h. Zašel jsem si na dobrý oběd a v půl třetí jsem už sedal na kolo a celý natěšený vyrazil.

img_2959

Na rozehřátí jsem dal modrý úsek „Hřebenáč“, kde jsem se hned na uvodních 3km rozbil. Kdo by tušil, že mokrá dřevěná lávka bude klouzat a už jsem si tykal se stromem. Pak na červenou „Oboru“ a zpátky do centra. Podle všeho tak 16km padlo za necelou hodinu, za kterou jsem byl od bahna až za ušima. Bylo ještě dost času, tak jsem vyrazil ještě na „Rapický okruh“, spolu s černým „Mědencem“, upřímně docela mě zklamal, tak jsem to vzal zkratkou na „Novoměstskou stranu“ a do centra.

Rychle jsem se očáchl v rybníku, sedl do auta a zajel si do Frydlantu pro něco dobrého. Následovala podvečerní siesta s kolegy Braníkem a Friscem a Hobitem.

img_2876

A v deset už jsem byl zalezlý v autě a chystal se na kutě. To víte, chudý student, hromada peněz za benzín, tak spaní v autě :D No a spal jsem až do 9, kdy mě probralo sluníčko a azuro. Takže nálada stoupla, něco pojíst a rychle na celý den na Singltrek pod Smrkem abych měl projeto vše co jde.

Takže dneska Nástupní,Rapický okruh, Asfaltový traverz. Černý Měděnec jsem vynechal a vyrazil rovnou na Libverdskou stranu. Od chaty Hubertky vede nový, ještě neotevřený černý trail dolů k Hejnicím a zpátky nahoru k chatě. Takže jsem ho dal jako vložku. Opět nechápu proč zrovna černý, ale budiž. Aspoň jsem si místy připadal jako doma na RS, protože se párkrát jelo kolem velkých balvanů. Od Hubertky jsem se vrátil zpátky na červenou Libverdskou stranu, kde jsem si zase po dlouhé době zapíchal. I přesto mě tento usek místy i bavil.

Z „Ludvikovského traverzu“ jsem si zapamatoval akorát 4. úsek, který jsem jel i den předtím. Dnes byl o poznání sušší a trochu jsem ho znal a tak mě o něco víc bavil. Podobně tak „Novoměstská strana“, dojet Rapický okruh a vyrazit do Polska na tamní traily.

img_2953

Asi jako všechno značení v Polsku i tady to bylo o něco horší. Ale oči na štopkách a bylo to v pohodě. Černý úsek „Nad Czerniewa“ jsem vůbec nechápal…useky 1-4 snad pořád stoupání, přibližovací osmička nic moc značená. Ale následná červená „Zajecznik“ byl fajn, teda aspoň ta část, kde se klesalo, ta měla pěkný flow. A v tom nejvzdálenějším bodě celýho trailu jsem si opět zapíchal. A pak už jsem byl i slušně jetý a tak ve stoupání přišel na řadu i převod ‚na debila‘. Vyjel jsem z lesa, vyvalil se do trávy, snědl tatranku poslední záchrany a jelo se dál. Čekal mě poslední neprojetý trail…zbytek černého „Nad Czerniewa“, většinou byl z kopečka, měl docela flow a docela bavil. Už se jen domotat zpět do singlcentra.

 

Po tomto dni jsem byl hodně mrtvej a tak utopenec s pivama v Singltrek Centru přišli vhod. Následoval přesun do jedné z místních restaurací na pořádnou večeři a další piva a hlavně nabít mobil pro sobotní cestu dom. A tak jsem před desátou večerní jsem byl zalezlý v autě a pěkně společensky unaven.

img_2870

Sobotní ráno, snídaně. Popravdě na traily se mi znovu nechtělo, tak jsem si obešel dvě kešky do sbírky, koupil si Singl tričko. Sbalil se, zapnul navigaci, zadal Szczawno Zdroj a jel jsem. A proč zrovna tohle městečko. Kdo neví, je tu pěkná fourcrossca na které se jezdí ME.

Takže tady jsem si skoro dvě hodinky blbnul a jezdil a skákal. No skákal…naskákal jsem si to nejmenší…metrová lavička, metrapůl doublíky. Ale co, aspoň jsem vyzkoušel ještě další lokalitu. Pak začalo pršet, tak jsem se zase sbalil do nafukacoví Felicie a jel domů.

img_2977

A takový jsem měl posunutý víkend.

A jaký mám závěr? Singltrek pod Smrkem mě zklamal. Jako odchovanci Rychlebských stezek a příznivci drsnějšího pojedí cyklistiky byl singl docela nudný, povrch lepší než bývá na bikrosových tratích. Technické nedostatky na trati, jako např pár pumpovacích vln a najednou prudce na brzdy a točka kolem stromu/pařezu, šutrů. Přitom to šlo objet z druhé strany, rovně a bez brzd. Podobně mnoho esíček by se dala více říznout a projet rychleji nebýt v zatáčkách hromady kamenů. Nezřídka kdy byly pro mě nesmyslně udělány různě velká stoupáníčka, která narušovala celkovou flow. Celkově mi traily přišli spíš do kopce a radši bych je jel proti směru značení. Většinu trailů jsem jel za mokra, takže singltreku dám šanci ještě za uplného sucha (jestli letos bude).  Enduro bike se 150mm neprosto zbytečný, téměř vše jsem jel se sníženou vidlicí o zdvihu 3cm (viz systém Eta u Marzocchi). Pro mě trápení. Ještě jednu věc jsem nepochopil. Kdo a podle čeho vymýšlel barevné značení a rozdělení trailů podle obtížnosti. Krom základního zeleného, obousměrného „Nástupního“ traily mi přišli všechny stejné! Nechápu vůbec nic.

Přesto si tu kluci a holky hrozně mákli, za což jim patří respekt a díky!!! Jde vidět, že si mákli nejen s lopatama, ale že dokázali sehnat hromadu peněz. Protože udělat bikrosový povrch na nějakých 60km trailů stojí nemalé peníze. O luxusních lávkách a mostech si konkurenční Rychlebské stezky mohou nechat jen zdát.

img_2954

Takže závěr číslo dvě. Své příznivce si traily určitě najdou!!! Příště přijedu na stovkovém xcéčku! Jestli patříte mezi xc chrty a chcete si zlepšit techniku a najet kilometry. Singltrek pod Smrkem je pro vás jak dělaný. Jestliže ale inklinujete spíš k drsnějšímu enduro ježdění, vyzkoušejte Rychlebské stezky!

Pokud toto čtou autoři a stavitelé Singltreku a nelíbí se jim to, tak se omlouvám, je to můj názor, s kterým mnoho lidí nemusí souhlasit.  Jen teď nevím jak o zmiňovaných dvou lokalitách budu psát neutrální texty do bakalářky. A taky se omlouvám za absenci akčních fotek. To víte, jel jsem sám.

 Přečteno:4036
Categories: Bike

Leave a Reply